Jak vybrat trampolínu?

Trampolína je úžasný prostředek pro dosažení lepší kondice. Skákáním se zrelaxujete, posílíte svalstvo celého těla a hlavně budete mít dobrou náladu. Děti při dovádění na trampolíně vybijí přebytečnou energii a vylepší koordinaci pohybů. Řekneme si, jak vybrat trampolínu podle zaměření na prostor, ve kterém bude stát, a celkové kvality provedení.

  • David, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 min.

Jak vybrat trampolínu podle základních typů

Interiérové

I v malém bytě lze vyčlenit místo na trampolínu. Vaše děti skvěle zabaví a vy si na nÍ můžete příležitostně protáhnout tělo. Na trhu se dají sehnat modely s průměrem již od 90 cm. Mohutnější konstrukce jsou určeny spíše do větších hal a sportovišť.

  • Obvykle se jedná o skládací trampolíny, které jsou snadno přenositelné díky nižší váze rámu.
  • Existují i speciální fitness trampolíny, které jsou doplněny madly a dalšími vychytávkami pro ještě efektivnější způsoby cvičení.

Skládací trampolíny

Fitness trampolíny

Exteriérové

Exteriérové provedení lze umístit přímo na trávník, nebo jej zapustit do země pro maximální stabilitu, která se bude hodit nejen pro akrobatické prvky.

  • Větší průměr a nosnost než u interiérových typů.
  • Na zimu je vhodné je uskladnit, nebo místo toho zainvestovat do mrazuvzdorného materiálů.

Výběr trampolíny podle parametrů

Velikost

Nejčastějším parametrem udávaným výrobci je průměr skákací plochy. Ten se pohybuje mezi 90–500 cm. Při výběru si k rozměru trampolíny připočtěte přibližně 1–1,5 m volného prostoru kolem ní, který by měl zůstat volný z bezpečnostních důvodů.

Další podstatnou informací je výška odrazové plochy. Ta může dosahovat 40, ale i 100 cm, proto při výběru myslete na to, jak na trampolínu budete nalézat. Pokud si vyberete příliš vysoký model, můžete si pořídit speciální schůdky.

Alternativně si můžete naopak pořídit tzv. zemní trampolínu, která se hodí do interiérů s nízkými stropy. Zemní trampolíny

Průměr trampolíny (cm) Charakteristika Počet osob
96–110 mini provedení, do interiéru, pro nejmenší děti 1
110–200 pro děti od 3 let, interiéry, domácí posilovny 1
200–300 řešení do malých zahrad, větší nosnost 1
300–400 na velké zahrady s průměrem min. 5 m 1–2
400 a více velké prostranství s průměrem od 6 metrů, konstrukce doplněné o ochrannou síť dospělí s dětmi

Orientační tabulka velikostí ukazuje, k jakým účelům bývají jednotlivé rozměry vhodné a pro kolik osob poslouží. Pokud si pořídíte trampolínu s ochrannou sítí, nezapomeňte ji brát v potaz.

Trampolíny s ochrannou sítí

Výrobci obvykle uvádí celkovou výšku trampolíny. Když od tohoto údaje odečtete uvedenou výšku odrazové plochy, dostanete údaj o velikosti ochranné sítě.

Hmotnost

Od velikosti se dále odvíjí hmotnost. Tu ovlivňuje použitý materiál a dodatečná výbava. Pokud již teď víte, že budete trampolínu často skládat a uklízet, vyberte si takovou, která má odlehčenou konstrukci. Prodávají se snadno přenositelné modely, jejichž váha nepřesáhne 8 kg. Zapuštěné trampolíny se mohou vyšplhat i nad 70 kg.

Nosnost

Maximální nosnost trampolíny je důležitý parametr z hlediska bezpečnosti. Nikdy ji proto nepřekračujte, kromě možného přetržení pružiny a zranění byste tím také snižovali celkovou životnost výrobku.

Dětské trampolíny mohou mít nosnost 80 kg, ale klidně také 180 kg. Pokud chcete na trampolíně skákat spolu se svými dětmi, vybírejte ideálně 400cm provedení s nosností nad 100 kg.

Dětské trampolíny

Materiál

O kvalitě provedení velkou měrou rozhoduje právě materiál. V souvislosti s ním se zaměřte na rám, tedy konstrukci, a samostatnou skákací plochu. Rám by měl být vyroben z dostatečně pevného a odolného materiálu, nejlépe oceli. Hliník je sice lehčí, zato ale náchylnější k opotřebení.

Zobrazit více

Především u venkovních variant si dejte pozor také na povrchové zpracování. Na výběr máte většinou ze dvou možností. Konstrukce může být ošetřena galvanizací, která dodá kovovému materiálu luxusnější vzhled a ochrání ho před korozí. Ekologičtějším způsobem je černá prášková barva, která zajistí mechanickou odolnost i vůči rzi.

Dále se zajímejte o skákací plochu. Stejně tak ta by měla být pevná, zejména v tahu, a odolná vůči působení vlhkosti a UV záření. Většinou se vyrábí z polypropylenových vláken - u popisu výrobky nejčastěji naleznete zkratku PP. Takové řešení je dostatečně odolné a především hladké, takže vám při dopadu nehrozí odření či popálení pokožky.

Upevnění skákací plochy

Na trampolíně se většinou nachází 40–100 pružin, jejich počet závisí na velikosti rámu. Pružiny by měly mít vysokou odolnost a paměťový efekt, aby se po čase nesnižovala jejich pevnost a pružnost. Pokud budete mít trampolínu venku, zajímejte se o to, zda jsou pružiny chráněné proti korozi a dalším vnějším vlivům.

Pružiny by měly být správně zakryté z vrchní i boční části. K tomu poslouží speciální kryty, které je chrání před poškozením a hlavně skákající osobu před poraněním.

Čím více pružin trampolína má, tím lepší odrazové vlastnosti zpravidla poskytuje.

Kromě pružin může být skákací plocha uchycena pomocí speciálních gumiček. Ty se nejčastěji používají pro jumpingové varianty. Vynikají především nízkou hlučností.

Bezpečnost

O celkové bezpečnosti výrobku vypovídá kvalita zpracování, počet opěrných nohou, bezpečnostní doplňky a certifikáty. Jakmile obdržíte výrobek, prohlédněte si kvalitu svárů trubek a švů. Sváry a švy by měly být kompaktní, tedy bez mezer a trhlin.

Pokud pořizujete model větších rozměrů, vyhněte se modelům s méně než 4 nohama nebo těm bez výrazného prohnutí.

O technických normách

Výrobek by měl splňovat minimálně bezpečnostní normy. V této souvislosti se můžete v popisu produktu setkat s technickou normou ČSN EN 1176 o zařízeních a povrchu dětského hřiště. Výrobek se může dále pyšnit různými certifikacemi, mezi kterými je známá a světově uznávaná německá značka kvality TÜV SÜD. Kromě ochranných značek nezapomeňte pečlivě pročíst návod k obsluze, umístit trampolínu na bezpečné místo a nechat kolem ní dostatečný prostor.

Příslušenství k trampolínám

Příslušenství zpříjemňuje manipulaci s trampolínou a zvyšuje bezpečnost používání

Příslušenství k trampolínám

Ochranné sítě na trampolíny

Kryty pružin na trampolíny

Pružiny na trampolíny

Odrazové plochy k trampolínám

Krycí plachty k trampolínám

Žebříky k trampolínám

Nohy k trampolínám

Kotvící sady k trampolínám

Zábrany k trampolínám

Často kladené otázky

Jak se o trampolínu starat?

Aby vám trampolína dlouho vydržela v co nejlepším stavu, pravidelně kontrolujte její stav. Zejména u exteriérových trampolín časem dochází k opotřebení některých částí a v zájmu vaší bezpečnosti je nutné je vyměnit. Většina náhradních dílů moc nestojí a jejich výměna není nic složitého. Řada prodejců vám s montáží pomůže a někteří navíc nabízejí i revizní kontroly stavu, kompletní demontáž a uskladnění.

Zvýšenou péči věnujte pružinám a kovovým částem. Jednou za rok je promažte vazelínou, abyste předešli korozi a nadměrnému tření mezi závity. K čištění trampolíny nepoužívejte abrazivní ani jiné čisticí prostředky. Bohatě stačí měkký hadřík s vlažnou vodou. Po sezóně trampolínu buď zakryjte ochrannou plachtou nebo přeneste na suché místo například v zahradním domku. Dostatečně bytelná konstrukce může zůstat na zimu venku - uklidit byste měli skákací plochu a síť včetně dalšího příslušenství.

Jaká je pro trampolínu minimální výška stropu?

Minimální výška stropu se bude odvíjet od výšky samotné trampolíny a také toho, kdo na ní bude skákat. Mezi stropem a hlavou člověka stojícího na vybrané trampolíně by mělo být ideálně alespoň 50 cm prostoru.

Objevujte, co všechno dalšího kromě trampolíny dokáže zpříjemnit čas trávený na zahradě.